Nu har filminspelningarna av Män som hatar kvinnor, eller “The Girl with the Dragon Tattoo” påbörjats i Uppsala. Jag känner av sviterna efter dessa kvinnohatande män. Bussarna tar långa omvägar. Och tyvärr kastas hemlösa ut från sina värmande stugor. Vi gör tydligen allt för Hollywood.
Jag kan ju nämna att jag sittar stationerad i just Uppsala. Tyvärr hinner jag nog inte spionera på inspelningarna, trots att jag jobbar fem minuter från avspärrningarna. Merde!
Så ironiskt att dom kommer hit och gör sin remake. Dom åkte väl inte till asien för att göra remakes av alla skräckfilmer? 😉
Peter postade nyligen…Veckans Fråga 37-38
Bra fråga, varför gör dom inte alla asiatiska remakes där borta. 😛
Du får smyga runt och paparazzia lite helt enkelt!
Joel Burman postade nyligen…I received two blog awards!
Ha ha! Jag tog en bild i all hast med mobilen på fasadbygget. Nu måste jag leta reda på lådan med alla sladdar och installations-CDn. 😀
Vad häftigt att du befinner dig så nära!
Det ska bli riiiktigt intressant att se denna film. Men det är väl evigheter kvar.
RJ postade nyligen…Släpp fångarne loss- det är vår! 1975
Ja, som filmbloggare har man ju ett alldeles särskilt förhållande till sånt här. 🙂 Har tagit några bilder på sceneriet. Ska försöka få upp dom nu! :grinnod:
Tycka vad man vill om dessa remakes, men man får väl som svensk passa på att vara nöjd med att de överhuvudtaget vill göra om våra filmer. Det borde de betyda att de åtminstone har lagt märke till originalet.
Sen att David Fincher ligger bakom den här gör det ju faktiskt intressant ändå. Att jag dessutom såg klara brister i originalfilmen gör det ju lättare för mig att ta till den amerikanska 🙂
David Fincher gör projektet väldigt intressant. Det måste jag hålla med om. Men tänk också på att det inte är en renodlad remake av filmen. Man har ju köpt in rättigheterna till böckerna och utarbetar manuset efter böckerna.
Det har du ju i och för sig rätt i när det gäller boken. Och i och med att boken har blivit en sådan succé utomlands så behöver det heller inte betyda att Fincher ville göra filmen på grund av den svenska filmen, utan för att han gillade boken. Så det har du helt klart rätt i.
Gör dom bara första delen eller alla tre filmer på en gång?
Peter postade nyligen…Veckans Fråga 37-38