De två “Hobbit”-filmerna, regisserade av Guillermo Del Toro har sedan tidigare varit planerade till vintrarna 2011 och 2012. Inspelningarna var planerade att starta under mars nästa år. Men nu skjuts inspelningarna fram, med start tidigast under sommaren. Ingen klarsignal har ännu getts från bolaget.

Peter Jackson har tidigare berättat i en videointervju att inspelningarna av ‘The Hobbit’ är planerade till 370 dagar och att flera månader behövs till efterproduktionen av den första.

Enligt en tysk filmsajt skall fördröjningen inte behöva påverka premiären. Men vi kan nog räkna med att Jackson en en gång kommer att behöva arbeta nästan ihjäl sig för att klara av tidsschemat, eftersom arbetet med “Tintin” är i full gång.

Källa: Slashfilm

Dela med dig!
  • Facebook
  • Twitter
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Yahoo! Buzz
  • Print