Svensk-kinesiska föreningens satsning på kinesisk film fortsätter. Feng Xiaogangs storslagna epos The Banquet (Ye yan, 2006) visas torsdagen den 21 september i Uppsala. Det är en svart, grym och otroligt vacker film, löst baserad på Shakespeares Hamlet. Bland skådespelarna syns stjärnskottet Zhang Ziyi.

 

The Banquet (Ye yan 2006)

The Banquet (Ye yan 2006)

Feng Xiaogang är den kommersiellt sett mest framgångsrika av Kinas filmskapare, med en lång rad publiksuccéer bakom sig. Filmerna varierar mellan allt från samhällskritiska dramer, lättsamma komedier till detta historiska äventyrsepos. Det här är den av Xiaogangs filmer som fått mest uppmärksamhet internationellt och som många anser är hans allra bästa.

The Banquet (Ye yan 2006)

The Banquet (Ye yan 2006)

 

The Banquet hade premiär samma år som Zhang Yimous Curse of the Golden Flower som oscarnominerades till bästa icke-engelskspråkiga film. Mycket på grund av att Yimou kom med detta verk fick aldrig Xiaogangs film den uppmärksamhet den förtjänar. Själv anser jag att Xiaogangs The Banquet är mycket bättre och föredrar alltså denna film som jag nu har glädjen att få visa.

The Banquet (Ye yan 2006)

The Banquet (Ye yan 2006)

 

Visningarnaa ges av Svensk-kinesiska föreningens avdelning i Uppsala, i samarbete med Institutionen för kinesiska och mediainstitutet IKM. Tid 18.30 till 20.40 med eftersnack om så önskas. Lokal är Geijierssalen, gamla Fysikum, Thunbergsvägen 3P.

The Banquet (Ye yan 2006)

The Banquet (Ye yan 2006)

 

Missa inte heller att få se Den röda lyktan på stor duk den 15 oktober. Och den 12 november visar vi Peter Chans numera sällsynta Hong-Kong klassiker Comrades: Almost a Love Story. Tid och lokal som ovan.

 

The Banquet (Ye yan 2006)

The Banquet (Ye yan 2006)

FilmMedia – Filmblogg

Dela med dig!
  • Facebook
  • Twitter
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Yahoo! Buzz
  • Print