Det händer mycket i Svensk-kinesiska föreningen i Uppsala, ny (och delvis yngre) styrelse och ny ordförande. Som sekreterare sitter undertecknad. Det var i och med förfrågan om kinesisk film som jag blev indragen i föreningen. Nu under hösten visar vi tre filmer i samarbete med institutionen för kinesiska (nåja, institutionen heter inte riktigt så, men ändå). Visningarna blir i Geijersalen Uppsala Universitet, kl. 18.30.

För föreningens räkning håller jag även en föreläsning som även fungerar som introduktion.

15 sep. (I Uppsala stadsbibliotek, 18.30)
Kinesisk film, en introduktion. Jag berättar om kinesisk film och visar exempel. Mitt tidigaste exempel är från 1922 och sedan visar jag exempel ända fram till 2000 storslagna äventyrsepos. Jag kan utlova unika filmklipp från filmer som är mycket svåröverkomliga – även i Kina!

24/9 The Banquet (“Ye yan”, d: Feng Xiao Gang, 2006)

15/10 Den röda lyktan (“Da hong deng long gao gao gua)”, d: Zhang Yimou, 1991)

12/11 Comrades: Almost a Love Story (“Tian Mimi”, d: Peter Chan, 1996)

(med reservation för förändringar)

Titta gärna in på svensk-kinesiska föreningens hemsida för att hålla er uppdaterade och läsa om allt spännande som är på gång.

Dela med dig!
  • Facebook
  • Twitter
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Yahoo! Buzz
  • Print